EVCİL HAYVANLARIN YURT DIŞINA ÇIKIŞ İŞLEMLERİ

Evcil hayvanların yurt dışına çıkış işlemleri ülkelerin bu konudaki yönetmeliklerine göre değişiklik gösterir.

Avrupa ülkelerine seyahat edecek sevimli dostlarımız için 26.05.2003 tarihli düzenlemeyle Avrupa Parlamentosu kararlarıyla ticari olmayan evcil hayvan hareketleri belirli yönetmeliklere göre uygun olarak yapılması kararlaştırıldı. Evcil hayvanlar için bu düzenlemeleri kabul eden ülkeler pet hayvanlarda belirli işlemler talep edilmektedir. Peki bu prosedürler nelerdir?

  • Mikroçip ile kimliklendirme uygulamasının yapılmış olması
  • Kuduz aşısı tam olmalı. (Ülkemizde de zorunlu)
  • Aşı karnesi, kimlik bilgiler
  • Titrasyon testi (Kuduz) yaptırılması

Sakarya Veteriner Vetroyal Veteriner Klinik hizmetleri kapsamında evcil hayvanlarınızın yurtdışına çıkış işlemleri gerekli prosedürler yerine getirilmektedir.

Yurt içi ve yurt dışı uçak seyahatlerinde havayolu şirketlerinin kendi prosedürleri vardır. Mesela belirli kilodan sonra petler özel kargo bölümünde taşınırken kuduz aşısı yapıldığına dair aşı karneniz yanınızda olmalıdır. Petleriniz kara veya uçak yolculuklarında strese girdiyse veya huzursuzsa veteriner hekiminizin kontrolünde sakinleştirici ilaçlar verilebilir. Bu gibi uygulamalar veteriner hekim kontrolünde uygun gördüğü dozajlarda yapılmalıdır.

Veteriner Klinik hizmetleri Sakarya Vetroyal Veterinerlik olarak 7/24 güvenle ve şefkatle yapılmaktadır. Her türlü bilgi ve muayene için bizleri arayabilirsiniz. Sizler de geniş sevimli ailemize vakit kaybetmeden katılın.