KEDİ VE KÖPEKLERDE AŞI TAKVİMİ

Köpek ve kedi aşı takvimi Sakarya Veteriner Vetroyal Veteriner Kliniği olarak  45 günlükten itibaren başlıyoruz. Yavruların anne sütünden aldıkları bağışıklık 45 güne kadar korur. Bu günün bitiminden itibaren vücut bağışıklığı aşılar ile oluşturulur.

Aşılar yalnızca sağlıklı hayvanlara uygulanmalıdır.

Aşılama programına başlamadan önce, yavru kedi ve köpeklerin plasenta yoluyla ve emzirme döneminde sütten anneden aldığı iç parazitlerden ve üzerindeki dış parazitlerden arındırılması gerekmektedir.

Sakarya Nöbetçi Veteriner Vetroyale gelen dostlarımızın hasta kayıt programımızda kayıtları oluşturulur, tecrübeli hekimlerimiz tarafından genel muayeneleri yapılır ve dostlarımıza uygun aşı takvimi oluşturularak aşı uygulamalarına başlanır.
Hasta kaydı ve aşılamalar ile birlikte sevimli dostlarımıza sağlık karneleri (Pet Pasaport) çıkartılır ve aşılama zamanları sakarya veteriner vetroyal veteriner kliniği tarafından takip edilerek hasta sahiplerine bilgilendirmeleri yapılır.

Kedi Aşı Takvimi ve Aşıları            

Kedi İç parazit:
Askaritler, kamçılı kurtlar,kancalı kurtlar ve şeritlerden koruma amaçlı yapılmaktadır.
Yavrularda ilk uygulama 1,5 ila 2 hafta ara ile 3 doz  sakarya acil vetroyal veteriner uygulanmalıdır. Ardından 2 ay ara ile düzenli olarak uygulanmalıdır.

Kedi Dış Parazit:
Pire ve keneye karşı koruma amaçlı uygulanır. Düzenli olarak 2 ayda bir uygulama yapılması önerilir.

Kedi Karma Aşısı:
Feline Panleukopenia, Feline Rhinotracheitis, Feline Calicivirus ‘e karşı koruma sağlamaktadır.
Yavruluk döneminde 21 gün ara ile 2 doz şeklinde uygulanması gerekmektedir. Takip eden yıllarda ise her sene 1 doz olarak uygulanmaktadır.

Lösemi Aşısı:
Feline Leukemia FeLV (Kedi Lösemisi)’ne karşı korumak için yapılan bir aşıdır.
Yavruluk döneminde 21 gün ara ile 2 doz uygulanır. Takip eden senelerde ise her yıl 1 doz olarak uygulanmaktadır.

Kedi Kuduz Aşısı:
Kuduz hastalığından korumak amaçlı yapılan bir aşıdır.
Kuduz hastalığı zoonoz(hayvandan insana bulaşan) bir hastalıktır. Bu nedenle Kuduz aşısı 12. haftadan sonra düzenli olarak her sene 1 doz aşı yaptırlıması yasal olarak zorunludur.

Köpek Aşı Takvimi ve Aşıları

Köpek İç parazit:
Askaritler, kamçılı kurtlar,kancalı kurtlar ve şeritlerden korumak için yapılmaktadır.
Yavrularda ilk uygulama 1,5 ila 2 hafta ara ile 3 doz uygulanmasını sakarya acil vetroyal veteriner olarak tavsiye ediyoruz. Ardından 2 ay ara ile düzenli olarak hayatları boyunca uygulanmalıdır.

Köpek Dış Parazit:
Pire ve keneye karşı koruma amaçlı yapılmaktadır. Düzenli olarak 2 ayda bir uygulama yapılmalıdır.

Köpek Karma Aşısı:
Distemper (Gençlik hastalığı), İnfectious Canine Hepatitis, Parvovirüs (Kanlı ishal), Parainfluenza, Leptospirozis’e karşı korumak için uygulanan bir aşıdır. Sakarya veteriner vetroyal veteriner kliniğinde biz hastalarımıza minimum üç doz karma aşı uygulamasını tavsiye ediyoruz.